XVI MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY IM. JULIUSZA ZARĘBSKIEGO Przesłuchania konkursowe 23-28 maja

XVI MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY
IM. JULIUSZA ZARĘBSKIEGO
Przesłuchania konkursowe
23 – 29 maja 2016
Centrum Kultury w Łomiankach
ul. Wiejska 12 A

xvi_konkurs_zarebskiego

Już po raz 16 Łomianki będą gościć młodych artystów z całego świata podczas przesłuchań konkursowych w ramach XVI Międzynarodowego Konkursu im. Juliusza Zarębskiego. Organizatorem międzynarodowych zmagań młodych artystów jest Niepubliczna Szkoła Muzyczna w Łomiankach wraz z Fundacją Kultury i Edukacji im. J. Zarębskiego i Urzędem Miasta w Łomiankach, we współpracy z Centrum Kultury w Łomiankach.

Jeszcze nie ucichły akordy laureata poprzedniej edycji, który odniósł sukces podczas recitalu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Tam właśnie w Sali koncertowej im. Yehudi Menuhina grał zwycięzca ostatniej edycji naszego łomiankowskiego Konkursu. Była to nagroda specjalna.

Kto zdobędzie najwyższy laur w tym roku? Przesłuchania konkursowe wszystkich sekcji instrumentalnych odbędą się w Centrum Kultury w Łomiankach. Całe Centrum zabrzmi muzyką w wykonaniu najmłodszych mistrzów muzyki klasycznej . W ubiegłych latach gościliśmy uczniów i studentów z Dalekiego Wschodu (Japonia, Korea, Wietnam, Hong – Kong), z Europy Wschodniej (Rosja, Ukraina, Białoruś ) i Zachodniej (Francja, Austria, Islandia, Czechy …).
Przesłuchania odbędą się w trzech sekcjach instrumentalnych : fortepian solo, duet fortepianowy i zespół kameralny w kilku kategoriach wiekowych – najmłodszej do lat 9, starszych kategorii wiekowych : do lat 12, do lat 15, do lat 19 i najstarszej do lat 27. W poprzednich latach uczestniczyło nawet do 300 młodych adeptów.

Zaproszone jury prezentuje najwyższe standardy profesjonalne. To wybitni artyści muzycy i profesorowie akademii muzycznych z Polski i zagranicy.
Wsród zaproszonych jurorów warto wymienić stałych gości Łomianek : to wybitna pianistka z Japonii Yuko Kawai, jeden najlepszych pianistów europejskich – profesor paryskiej Schola Cantorum i Akademii Muzycznej w Łodzi maestro Marek Drewnowski, to profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wybitny pianista laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych Jerzy Romaniuk, skrzypek wirtuoz, partner z pamiętnego koncertu w Teatrze Wielkim w duecie z Nigelem Kennedym koncertmistrz Filharmonii Narodowej z Ukrainy Piotr Cegielski, wybitna flecistka Jadwiga Kotnowska, a z naszych Łomianek wybitny wiolonczelista profesor warszawskiej Akademii Muzycznej , niegdyś Minister Kultury i Sztuki profesor Andrzej Zieliński, kameralistka Filharmonii Narodowej Swietłana Dumańska i inni.

Konkurs odbywa się w jubileusz 20 –lecia działalności Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Łomiankach. Zaangażowani w prace organizatorskie, organizację przesłuchań wstępnych są nauczyciele Szkoły Muzycznej w Łomiankach. Przed laty, 1 maja 2004 roku , kiedy to Polska wchodziła do Unii Europejskiej, NIEPUBLICZNA Szkołą MUZYCZNA z Łomianek otrzymała gratulacje po Koncercie Muzyki Polskiej, które zorganizowała i wykonała wraz z uczniami Szkoły w Portugalii – wtedy napłynęły gratulacje z siedziby Unii Europejskiej.
Grudzień ubiegłego roku – to sukces laureata z łomiankowskiego Konkursu w siedzibie Unii w Brukseli. W tym roku na Koncercie Laureatów zapowiedzieli się przedstawiciele Unii Europejskiej, aby zaakceptować wybór jurorów Konkursu.
Ale na razie przed nami – przesłuchania konkursowe w Centrum Kultury w Łomiankach. Wsparcie oczekiwane jest z Urzędu Miasta Łomianki, a patronat na Konkursem objął tradycyjnie burmistrz Tomasz Dąbrowski.

Zapraszamy Melomanów!
Wstęp na przesłuchania wolny !
Grafik przesłuchań będzie podany w maju przed rozpoczęciem Konkursu na stronie Urzędu i stronie www.konkurs-zarebski.eu
Zapisy drogą elektroniczną i bezpośrednio w siedzibie Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Łomiankach, ul. Warszawska 73, sekretariat sala 135, tel. (+48) 601 65 80 20; mail: lucpin@o2.pl

Koncert Laureatów odbędzie się 29 maja w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Dyrektor Konkursu Lucjusz Pinkosz