Piotr Wolanin

Piotr Artur Wolanin– urodził się w 1991 roku w Warszawie. W roku 2010 Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2003 r. był laureatem I nagrody na VII Konkursie Młodych Wiolonczelistów we Wrocławiu. W 2004 r. otrzymał I nagrodę w konfrontacjach Wiolonczelowych w Bydgoszczy. W 2005 r. otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie „Olimpo Musicale” w Kownie. Już na początku swej edukacji brał udział w koncertach dla dzieci i młodzieży w Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncertach „u Cioci Jadzi” – Jadwigi Mackiewicz (2001r.- „Dziecięce Debiuty”, 2004r. – „Lubimy… bo znamy”). Od 2000 r. Piotr doskonalił swe umiejętności gry na wiolonczeli pod okiem wybitnych pedagogów na kursach muzycznych w Łańcucie, Zamościu, Janowcu, Pucku, Busku zdroju, Zakopanem (Zakopiańska Akademia Sztuki), Wilanowie i Żaganiu (prof. Tomasz Strahl, prof. Andrzej Zieliński, prof. Kazimierz Michalik, prof. Wojciech Walasek). W 2005 r. uczestniczył w Gocher Streicher Akademie „Stringtime NiederRhein” i pracował tam pod kierunkiem prof. C. Reinchardta. W latach 2002 – 2007 Piotr był podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w 2005 r. – stypendystą Urzędu Miasta Białegostoku, a w 2007 r. – stypendystą Prezydenta Miasta Białegostoku. W 2009 r. Zadebiutował jako dyrygent z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku prowadząc koncert dla dzieci. W latach 2011 – 2014 był studentem dyrygentury w klasie prof. Antoniego Wita na UMFC. W tym roku Piotr ukończył studia magisterskie na UMFC (VII wydział instrumentalno-pedagogiczny) w klasie prof. Romana Hoffmanna. W kwietniu 2018 r. zadebiutował jako solista z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w ramach koncertu dyplomantów wykonując koncert Stanisława Moryty.