Patrycja Szymańska

PATRYCJA SZYMAŃSKA- skrzypce
Patrycja Szymańska urodziła się w Warszawie, w rodzinie muzyków.
W latach 1990-1993 kształciła się pod kierunkiem prof. Zenona Brzewskiego, a w 1996 roku, po zaledwie dwóch latach nauki, ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej.
Studia podyplomowe podjęła w Niemczech, kończąc klasę koncertmistrzowską prof. Adama Kosteckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w 1999 roku i, w roku 2002, klasę solową prof. Edith Peinemann w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Swoje umiejętności miała okazję doskonalić także na licznych kursach mistrzowskich współpracując z takimi osobowościami jak, m.in. Wanda Wiłkomirska, Fritz Haendschke, Rudolf Meister, David Wilde, Marina Jaszwili, Zachar Bron.
Patrycja Szymańska jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych krajowych i międzynarodowych ( m.in. I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie w Malborku, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie, V nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Wolfganga Marschnera w Weimarze).
Była wieloletnią stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a także m.in. Fundacji Sztuki Dziecka, Fundacji Sztuki Polskiej i Fundacji im. S. Batorego. Dokonywała nagrań solowych dla Polskiego Radia i Telewizji. Od 1998 roku współpracowała z Radiophilharmonie des NDR Hannover, Radio Sinfonie Orchester des HR Frankfurt am Main i Rundfunk Sinfonieorchester Berlin. W roku 2006 podjęła współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, a w roku 2013 z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jako solistka koncertowała min. z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Krakowskiej (w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego). Pod batutą maestro Jacka Kaspszyka wykonała partię skrzypiec w Koncercie Potrójnym L.v.Beethovena.
Poza granicami kraju występowała w Hanowerze, Freiburgu (Domsingschule), w Baden-Baden (Kurhaus, sala koncertowa), w Grazu (Grazer Kongresszentrum, Kammermusiksaal), czy we Frankfurcie nad Menem (Internationales Theater).

W Polsce wielokrotnie można było jej słuchać także w Łazienkach Królewskich (min. podczas VI. Festiwalu Mozartowskiego wraz z Olgą Pasiecznik), na Zamku Królewskim, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.