Judyta Florczak

Posted on by
Judyta Anna Florczak - urodzona w 1989 roku w Rzeszowie – skrzypaczka, pedagog, trener kreatywny, a w wolnych chwilach fotograf artystyczny, entuzjastka kinematografii i neuroestetyki. Edukację muzyczną rozpoczęłam w Stalowej Woli, natomiast od 2013 roku jestem absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W czasie studiów współpracowałam i doskonaliłam się pod okiem: prof. Tadeusza Gadziny, prof. Jana Staniendy, prof. Krzysztofa Podejko oraz prof. Krzysztofa Bąkowskiego, u którego w 2014 roku ukończyłam staż artystyczny. Od wielu lat regularnie uczestniczę w indywidualnych, a także kameralnych, mistrzowskich kursach muzycznych: w Łańcucie, Zamościu, Janowcu, Kołobrzegu i Warszawie, gdzie miałam przyjemność występować, i uczyć się u Yair Klessa, Edwarda Zienkowskiego, Konstantego Andrzeja Kulki, Walentyny Jakubowskiej, Jakuba Jakowicza, Łukasza Błaszczyka, Piotra Tarcholika, Kazimierza Skowronka, Andrzeja Guza, Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej, Iwony Mironiuk, Andrzeja Wróbla, Izabeli Szałaj-Zimak oraz Marka Szwarca.
Miałam okazję brać udział w wielu projektach orkiestrowych, zróżnicowanych w formie i stylu. Współpracowałam z Mielecką Orkiestrą Kameralną, uczestniczyłam w spektaklach Warszawskiej Opery Kameralnej, brałam udział w kursach improwizacji prowadzonych przez prof. Davida Dolana. W 2015 uczestniczyłam w projekcie Crux – koncertach i nagraniach kompozycji Radzimira Dębskiego oraz współpracowałam ze Steve Nash & Turntable Orchestra.
Podczas studiów występowałam w studenckiej orkiestrze symfonicznej pod dyrekcją wielu wybitnych dyrygentów, wśród których znaleźli się: Jacek Mirosław Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Michał Klauza, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Marek Pijarowski oraz Antoni Wit. W 2013 roku uczestniczyłam w warsztatach orkiestrowych Muzyka Naszych Czasów prowadzonych przez Marka Mosia. Natomiast w 2014 roku współuczestniczyłam w międzynarodowym projekcie Landes Orchestra, który obejmował warsztaty z orkiestrą Landesjugendorchester NRW. Następnie pod dyrekcją Huberta Buchbergera odbyłam trasę koncertową po Polsce i Niemczech, która zakończyła się nagraniem radiowym w Westdeutscher Rundfunk Köln. Występowałam również w ramach 5. Puławskiego Festiwalu Muzycznego: Wszystkie Strony Świata razem z orkiestrą String.Lab.Ensemble, prowadzoną przez Krzysztofa Lasonia.
Od 2013 jestem skrzypaczką w kameralnej orkiestrze smyczkowej The Crew, w której staramy się łączyć kontrastowo style, interpretacje i spojrzenia na muzykę wielu epok – od baroku po współczesność. Pracujemy w sposób nietypowy i dość unikalny dla orkiestr, ponieważ bez udziału dyrygenta. Dotąd mieliśmy możliwość wystąpić min. w ramach warsztatu Probówka 2014, organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie mieliśmy wyjątkową okazję wykonać fragmenty Arbor Cosmica przed Lady Camillą Panufnik. Usłyszeć nas można było również w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Łazienkach Królewskich, Centrum Zdrowia Dziecka, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej.
Jako pedagog uczestniczyłam w wielu szkoleniach i warsztatach m.in. trening prowadzenia rozmów wspierających, warsztaty „Wygraj z Tremą”, wprowadzenie do Techniki Alexandra, rozpoznawanie dolegliwości zawodowych muzyków, budowanie odporności psychologicznej ucznia, strategie czytania nut a vista, sposoby rozwijania i ćwiczenia pamięci muzycznej, wprowadzenie do improwizacji. Posiadam również Certyfikat I stopnia nauczania Metodą Lidii Bajkowskiej.